نقشه utm چیست؟

نقشه utm چیست؟

نقشه یو تی ام نقشه ای با دقت بالا می باشد. و با تهیه این نقشه موقعیت دقیق هر نقطه بر روی زمین با دقت بالا به دست می آید. این نقشه امروزه برای املاک نیز در خواست می شود. به جهت انجام نقشه برداری و تهیه نقشه یو تی ام می توان به یک فرد متخصص مراجعه نمود. فردی همانند کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند این نقشه را با دقت بالا تهیه نماید.

نقشه utmچیست؟ نقشه یو تی ام نقشه ای با دقت بالا می باشد. با تهیه نقشه یو تی ام ابعاد، مساحت و موقعیت دقیق ملک تعیین می شود.

برای تهیه نقشه یو تی ام در صورتی که حدود اربعه ملک بر روی زمین معلوم باشد برداشت زمینی با دقت بالا انجام می شود. اما ممکن است حدود اربعه ملک بر روی زمین معلوم نباشد در نتیجه لازم است جانمایی پلاک ثبتی ملک انجام شود. با انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک در نتیجه حدود ثبتی ملک با دقتی بالا معلوم می شود. برای انجام جانمایی پلاک ثبتی اسناد و مدارک قدیمی ملک جمع آوری می شود و در ادامه اسناد و مدارک ثبتی ملک از بانک اطلاعات ثبتی استخراج می شود. و با جانمایی نقشه ثبتی ملک بر روی زمین حدود اربعه ملک معلوم می شود.

در ادامه نقشه برداری از ملک با دوربین آغاز می گردد برای تهیه نقشه یو تی ام از دوربین نقشه برداری توتال استین استفاده می شود و بعد از برداشت زمینی سپس ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. این نقشه مهر و امضا شده معتبر می شود.

تهیه نقشه یو تی ام امور ثبتی

نقشه یو تی ام کاربرد های بسیاری دارد و از جمله کاربرد های نقشه یو تی ام برای انجام امور ثبتی ملک می باشد. در واقع برای انجام اموری همچون تبدیل سند قدیمی به سند تک برگی لازم است نقشه یو تی ام ملک تهیه شود. با تهیه این نقشه اطلاعات فنی ملک با دقت بالا حاصل می شود. نقشه utm چیست نقشه ای با دقت بالا و مختصات جهانی می باشد و با تهیه آن اطلاعات فنی ملک معلوم می شود.

برای تهیه نقشه یو تی ام و انجام نقشه برداری و انجام عملیات نقشه برداری می توان به فردی متخصص مراجعه نمود تا در نتیجه این نقشه با کیفیت استاندارد تهیه شود. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند این نقشه را با دقت بالا تهیه نماید و با مهر و امضای خود به آن اعتبار دهد.

کارشناس به جهت تهیه این نقشه از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده خواهد کرد. و در ادامه بعد از برداشت مختصات یو تی ام کنج ها و شکستگی ها در ادامه ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود.

تهیه نقشه یو تی ام شهرداری

از جمله اداراتی که نقشه یو تی ام را از مالکین در خواست می کند شهرداری می باشد. شهرداری به جهت صدور جواز ساخت این نقشه را از مالکین در خواست می کند. تا در نتیجه موقعیت ملک آشکار شود. نقشه یو تی امی که شهرداری در خواست می کند نقشه یو تی ام دو هزارم می باشد.

همچنین ممکن است حدود اربعه وضع موجود ملک با سند ملک هم خوانی نداشته باشد. و یا مساحت سندی و وضع موجو ملک نا برابر باشد و اختلافاتی داشته باشند در نتیجه قبل از آغاز ساخت و ساز ملک ممکن است این موضوع آشکار گردد. در نتیجه لازم است نقشه یو تی ام 1/2000جهت ارائه به شهرداری تهیه شود تا این مغایرت با دقت بالا معلوم شود. و اقداماتی برای حل این مغایرت انجام شود.

به جهت تهیه نقشه یو تی ام یک دو هزارم می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود.

نقشه یو تی ام یک دو هزارم نقشه ای است که از وضع موجود ملک برداشت می شود. نقشه بردای وضع موجود با استفاده از تجهیزاتی همانند جی پی اس دو فرکانسه انجام می شود. تا در نتیجه مختصات برداشت شده با دقت سانتی متری به دست بیاید. سپس این نقشه بر روی یک نقشه یک دو هزارم شهر که توسط سازمان نقشه برداری تهیه می گردد جانمایی می شود. نقشه یو تی ام شهرداری با مهر و امضای کارشناس معتبر می شود.

نحوه تهیه نقشه یو تی ام کارشناس رسمی دادگستری

نقشه یو تی ام امروزه به دلایل مختلف از جانب ادارات و سازمان های ملکی در خواست می شود. تهیه نقشه یو تی ام ویژگی های ثبت بسیاری دارد. با تهیه نقشه یو تی ام اطلاعاتی همانند مساحت، ابعاد و موقعیت ملک تعیین می شود.

ادارات و سازمان هایی همچون اداره ثبت اسناد، شهرداری ، اداره منابع طبیعی، جهاد کشاورزی ، اداره گاز و برق و .. از جمله این ادارات می باشد که نقشه یو تی ام را در خواست می کنند.

از جمله مهم ترین کاربرد های نقشه یو تی ام برای انجام امور ثبتی و حقوقی ملک می باشد. در واقع به جهت حل اختلافات ملکی و همچنین برای انجام امور ثبتی و سندی ملک نیز لازم است نقشه یو تی ام ملک تهیه شود.

تهیه نقشه یو تی ام با دقت بالا می بایست به یک فرد متخصص همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. این متخصص به جهت تهیه نقشه یو تی ام utm نقشه برداری از زمین را انجام داده و بعد از انجام برداشت زمینی در ادامه ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. برای برداشت زمینی از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود. بعد از اتمام برداشت زمینی ترسیم دقیق نقشه یو تی ام با اتوکد انجام می شود.

هزینه تهیه نقشه یو تی ام

برای بر آورد هزینه تهیه نقشه یو تی ام با توجه به عواملی اقدام می شود. سازمان نقشه برداری هر ساله قیمت تهیه نقشه یو تی ام را تعیین می کند. هزینه تهیه نقشه یو تی ام متشکل از هزینه ثابت به علاوه متغییر است. این هزینه متغیر با توجه به ویژگی های ملک تعیین می شود.

کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند این نقشه را تهیه کند و در نتیجه هزینه تهیه آن تعیین می شود.

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

تا کنون امتیازی ثت نشده است. اولین نفر باشید 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما