انواع جی پی اس نقشه برداری

انواع جی پی اس نقشه برداری

جی پی اس نقشه برداری سبب می شود مختصات مرتبط با یک ساختمان قبل از نقشه کشی مشخص شود. اما در زمینه های بسیاری از قبیل تعیین دقیق موقعیت جغرافیای زمینی،هوایی و دریایی از جی پی اس بهره گرفته می شود.

انواع جی پی اس نقشه برداری و تجهیزات نقشه برداری

در مبحث زمینی می توانیم به کنترل حمل و نقل ترافیک، پیش بینی زلزله، کنترل جا به جایی سدها و ساختمان های بسیار بلند، پایش و بررسی جا به جایی ها، ردیابی انواع خودرو و اشیاء از جی پی اس اشاره ای داشته باشیم. در بحث جی پی اس دریایی می توانیم به تعیین دقیق موقعیت سکوهای دریایی،تعیین موقعیت جزایر مرجانی،مین یابی و هیدروگرافی اشاره داشته باشیم. از منظر هوایی نیز جی پی اس برای فوتوگرامتری، کنترل حمل و نقل هوایی، کنترل ماهواره های سنجش امور و هدایت و کنترل وسایل پروازی مانند هواپیما و بالگرد استفاده می شود.

جی پی اس نقشه برداری یا همان موقعیت یاب جهانی کاربردهای بسیاری را از آن کاربر می کند. مهم ترین رکنی که با استفاده از این دستگاه می توان از آن بهره گرفت در فرآیند نقشه برداری است. دستگاه مورد نظر،دقت بسیار بالایی دارد. از همین رو برای نقشه برداری های زمینی بسیار قابلیت استفاده دارد. دستگاه مذکور دقت بسیار بالایی در حین نقشه برداری و شناسایی موقعیت جغرافیایی از آن کاربر می کند. امروزه از جی پی اس نقشه برداری برای فرآیندهای کاری از قبیل نقشه برداری ساختمان، راه و شهر سازی و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود.

تعریف نقشه برداری

نقشه برداری یکی از اصلی ترین فرآیندهای کاری قبل از ساختمان سازی است. که با استفاده از تجهیزات نقشه برداری از قبیل دوربین های توتال استیشن،دوربین های زاویه یاب و دوربین های دیگر به جهت اندازه گیری ارتفاع، کنج و سایر پارامترهای دیگر در راستای نقشه کشی استفاده می شود. این جی پی اس در فرایند نقشه کشی به نقشه بردار کمک می کند. که مختصات مخصوص به زیر بنای یک ساختمان را به خوبی مشخص کند. از همین رو با استفاده از این ابزار به راحتی می توان داده ها را وارد کامپیوتر کرد. و اطلاعات دقیق پیرامون مختصات ساختمان را مشخص کرد.

تعریف نقشه برداری

تعریف نقشه برداری

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

تا کنون امتیازی ثت نشده است. اولین نفر باشید 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما