هزینه جانمایی پلاک ثبتی

هزینه جانمایی پلاک ثبتی

افرادی هستند که سالهای طولانی ملک خود را به حال خود رها کرده ان.د این افراد بعد در صورتی که بخواهند به ملک خود مراجعه کنند. تا بتوانند در ملک خود ساخت و ساز انجام دهند میبایست ابتدا آدرس ملک معلوم گردد.  همچنین در صورت نا معلوم بودن حدود اربعه املاک بر روی زمین لازم است این حدود بر روی زمین مشخص و تثبیت شود. در نتیجه انجام عملیات جانمایی پلاک ثبتی لازم و ضروری خواهد بود. برای انجام جانمایی پلاک ثبتی می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. هزینه جانمایی پلاک ثبتی بر طبق تعرفه مشخص می شود. و به عوامل مختلفی بستگی دارد.

چه زمانی انجام جانمایی پلاک ثبتی ضروری است؟

  • جانمایی ملک برای املاکی که موقعیت دقیق آن نا معلوم می باشد.

در واقع ممکن است آدرس ملک بر روی زمین نا معلوم باشد. تا در نتیجه لازم است اسناد ثبتی ملک بررسی شود. در واقع با رها کردن ملک به مدت طولانی با توجه به تغییرات رخ داده در بافت منطقه ممکن است آدرس ملک نا مشخص شود. و در نتیجه برای مشخص نمودن آدرس ملک انجام جانمایی پلاک ثبتی ضروری است.

  • جانمایی ملک برای املاکی که مرز های آن از بین رفته است. اما موقعیت تقریبی آن مشخص است.

در واقع ممکن است به دلایلی حدود اربعه ملک بر روی زمین نا مشخص و نا معلوم شود. تا در نتیجه امکان تعارض به حدود اربعه ملک وجود خواهد داشت. در نتیجه به جهت جلوگیری از تعارض به حدود اربعه ملک لازم است اقداماتی برای دیوار کشی ملک انجام شود.

بنابراین برای معلوم نمودن دیوارکشی ملک لازم است جانمایی پلاک ثبتی انجام شود. انجام این عملیات با استفاده از اسناد و مدارک ثبتی و قدیمی ملک ممکن می باشد.

مزایای جانمایی پلاک ثبتی ملک

  • برای جلوگیری از بروز اختلافات ملکی همچون وارد شدن به حریم املاک مجاور ملک در نتیجه لازم است. جانمایی پلاک ثبتی انجام شود. با انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک حدود ثبتی ملک معلوم می شود و معلوم می شود. که املاک مجاور وارد حریم ملک شده اند و یا تعارضی انجام نشده است.
  • در صورتی که به حدود اربعه اراضی تعارض شده باشد. در نتیجه اختلافاتی به وجود می آید و در نتیجه لازم است جانمایی پلاک ثبتی انجام شود. تا حدود ثبتی دقیق ملک معلوم شود. با انجام جانمایی پلاک ثبتی و تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی در نتیجه اخذ سند تک برگ نیز ممکن خواهد بود.
  • در صورتی که ملک موروثی باشد و وارثین آن از محل قرارگیری ملک آگاه نباشند. در نتیجه برای تعیین محدوده و مساحت ملک لازم است ابتدا با جانمایی پلاک ثبتی سند محل قرارگیری ملک معلوم شود.
  • جانمایی پلاک ثبتی برای یافتن آدرس ملک گمشده نیز کاربرد دارد. در واقع ممکن است فردی برای مدت طولانی ملک قدیمی خود را رها کرده باشد. در نتیجه برای یافتن آدرس دقیق ملک لازم است جانمایی پلاک ثبتی توسط یک متخصص انجام شود. و آدرس دقیق ملک با توجه به کروکی قدیمی ملک معلوم گردد.

هزینه جانمایی پلاک ثبتی

مراحل انجام جانمایی پلاک ثبتی

  1. بررسی اسناد قدیمی ملک همچون سند مادر و بنچاق و قولنامه

در واقع سند مادر سندی اراضی است که در یک منطقه قرار دارند. این سند مناطق مختلف را مجزا می کند.  در نتیجه بررسی این سند با دقت بالا انجام می شود. در ادامه اسناد ملک همانند قولنامه و بنچاق ملک و املاک مجاور بررسی می شود. تا در نتیجه  محدوده تقریبی ملک معلوم گردد و تعارضی صورت نگیرد.

  1. بررسی نقشه ثبتی ملک

در این مرحله کارشناس با توجه به پلاک ثبتی ملک نقشه ثبتی را استخراج خواهد کرد. در واقع کارشناس با کامل ترین بانک اطلاعات ثبتی دسترسی دارد. و نقشه ثبتی ملک را استخراج خواهد کرد. و حدود ثبتی ملک با دقت بالا معلوم می شود.

  1. تهیه عکس هوایی از منطقه

در این مرحله کارشناس اقداماتی برای معلوم نمودن محدوده دقیق ملک خواهد کرد. تا در نتیجه حدود و دیوارکشی قدیمی ملک بررسی شود و این حدود معلوم گردد.

  1. نقشه برداری یو تی ام

بعد از انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک و مشخص شدن حدود ثبتی ملک با دقت بالا در ادامه کارشناس اقدام به نقشه برداری و تهیه نقشه یو تی ام خواهد کرد. وی با استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه برداشت زمینی را انجام خواهد داد. و در ادامه بعد از برداشت زمینی ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. ترسیم نقشه یو تی ام با اتوکد انجام می شود. این نقشه چاپ و مهر و امضا شده معتبر می شود.

انجام عملیات جانمایی پلاک ثبتی

جانمایی پلاک ثبتی عملیاتی تخصصی است. و انجام آن از عهده یک فرد متخصصی بر می آید که به بانک اطلاعات ثبتی دسترسی دارد. بنابراین به جهت انجام این عملیات تخصصی و تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی با دقت بالا می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. هزینه جانمایی پلاک ثبتی بر طبق تعرفه محاسبه می شود.

برای انجام این عملیات اسناد و مدارک قدیمی به کارشناس ارائه می شود. این اسناد شامل سند دفترچه ای، بنچاق، قولنامه، سند مادر و .. می باشد. کارشناس بعد از بررسی این اسناد در ادامه با توجه به پلاک ثبتی ملک نقشه ثبتی را از بانک اطلاعات ثبتی استخراج خواهد کرد. در نتیجه حدود ثبتی و آدرس پلاک ثبتی ملک با دقت بالا معلوم می شود. و با جانمایی نقشه ثبتی ملک بر روی زمین حدود ثبتی ملک معلوم می شود.

در ادامه نقشه برداری از ملک برای تهیه نقشه یو تی ام انجام می شود. برای تهیه این نقشه از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود و مختصات یو تی ام کنج ها برداشت می شود. در ادامه نقشه یو تی ام ملک ترسیم می شود. با ترسیم این نقشه مساحت، ابعاد و موقعیت دقیق ملک معلوم می شود. و امکان اخذ سند تک برگ با ارائه این نقشه به اداره ثبت اسناد وجود خواهد داشت وحدود اربعه ملک بر روی زمین تثبیت و دیوار کشی می شود. با انجام این عملیات در نتیجه تثبیت حدود اربعه مملک انجام می شود. و امکان تعارض به حدود اربعه ملک وجود نخواهد داشت.

انجام عملیات جانمایی پلاک ثبتی

انجام عملیات جانمایی پلاک ثبتی

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

تا کنون امتیازی ثت نشده است. اولین نفر باشید 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما