تعرفه نقشه برداری با جی پی اس

تعرفه نقشه برداری با جی پی اس

نقشه یو تی ام نقشه ای با دقت بالا و مختصات جهانی می باشد. با تهیه نقشهیو تی ام موقعیت دقیق هر نقطه به نحوی به دست می آید که نمی توان مشابه آن را بر روی زمین پیدا کرد.

از مواقعی که لازم است این نقشه تهیه شود برای امور ثبتی و سندی می باشد. برای اخذ سند تک برگی، اخذ جواز ساخت، تصحیح سند ملک، اخذ سند ملک قولنامه ای در نتیجه لازم است نقشه یو تی ام تهیه شود.

تعرفه نقشه برداری با جی پی اس هر ساله تعیین می شود. این تعرفه هر ساله تعیین می شود. و به عواملی بستگی دارد. از جمله این عوامل مساحت ، ابعاد، موقعیت مکانی ملک و .. می باشد.

برای تهیه این نقشه می توان به فردی متخصص مراجعه نمود. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند این نمونه نقشه یو تی ام  را با دقت بالا تهیه نماید. کارشناس برای تهیه این نقشه از تجهیزات دقیق استفاده می کند. در واقع وی ابتدا با استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه مختصات یو تی ام کنج ها را برداشت خواهد کرد. و سپس ترسیم نقشه یو تی ام با استفاده از اتوکد انجام می شود. در ادامه این نقشه با دقت بالا حاصل می شود و چاپ و مهر و امضا می شود. این نقشه با مهر و امضای کارشناس اعتبار لازم را پیدا می کند.

نقشه یو تی ام چیست؟

نقشه یو تی ام مخفف Universal Transverse Mercator می باشد و این نقشه با مختصات جهانی منحصر به فرد است. با تهیه این نقشه در نتیجه هر نقطه مختصات منحصر به فرد خود را خواهد داشت. نقشه یو تی ام ملک تهیه می شود تا موقعیت، ابعاد و مساحت دقیق ملک تعیین شود. به طوری که ملکی مشابه با موقعیت ملک بر روی زمین وجود نخواهد داشت. نقشه یو تی ام مزایای بسیاری دارد که شامل موارد زیر است:

  • به دست آمدن مساحت دقیق و سانتی متری ملک
  • معلوم شدن ابعاد دقیق ملک با دقت سانتی متری
  • تسهیل در جانمایی و تطبیق املاک بر روی زمین
  • امکان بررسی وضعیت دقیق ملک
  • معلوم شدن موقعیت دقیق ملک به صورت منحصر به فرد
  • کاهش اختلافات ملکی با مختصات یکپارچه

کاربرد های نقشه یو تی ام

با تهیه نقشه یو تی ام برای ملک مساحت، ابعاد و موقعیت دقیق ملک تعیین می شود. این نقشه به دلایل مختلف در خواست می شود. تهیه این نقشه توسط فرد متخصصی انجام می شود. و برداشت زمینی با استفاده از تجهیزات دقیقی همچون جی پی اس دو یا سه فرکانسه انجام می شود. تا این نقشه با دقت بالا تهیه شود. از جمله کاربرد های نقشه یو تی ام شامل موارد زیر است که به شرح آن می پردازیم:

  • تهیه نقشه یو تی ام اداره منابع طبیعی: با ملی اعلام شدن اراضی در نتیجه لازم است سابقه احیا در اراضی با انجام تفسیر عکس هوایی بررسی شود. و نقشه یو تی ام ملک به عنوان مدرکی تهیه و ارائه شود. در واقع اراضی که بر ای مدتی بدون استفاده باقی مانده اند در نتیجه ممکن است ملی اعلام شود. با تهیه نقشه یو تی ام و گزارش تفسیر عکس هوایی می توان اراضی را حفظ نمود.
  • تهیه نقشه یو تی ام برای اداره ثبت اسناد و مدارک: یکی از مهم ترین کاربرد های نقشه یو تی ام برای انجام امور ثبتی و سندی ملک می باشد. به طور کلی این اداره به جهت تبدیل سند قدیمی به سند تک برگ، برای تفکیک و یا ادغام املاک، به جهت تصحیح سند، برای اخذ سند تک برگ بر طبق ماده 147 نقشه یو تی ام را در خواست می کند. در نتیجه تهیه این نقشه با دقت بالا و فرمت مورد نظر اداره ثبت اسناد ضروری می باشد.
  • تهیه نقشه یو تی ام برای شهرداری: شهرداری نیز به جهت صدور جواز ساخت، برای تعیین میزان عقب روی ملک، به جهت بررسی دقیق طرح توسعه شهرداری در نتیجه این نقشه در خواست می شود. این نقشه را شهرداری در خواست می کند تا موقعیت ملک آشکار گردد.
  • نقشه یو تی ام از جانب اداره گاز و برق: برای اطلاع از انشعابات و موقعیت ملک در نتیجه نقشه یو تی ام ملک از جانب این ادارات ممکن است در خواست شود.

تهیه نقشه یو تی ام جهت اخذ جواز ساخت

قبل از اینکه ساخت و ساز در ملک انجام شود لازم است به شهرداری جهت اخذ جواز ساخت و اطلاع از طرح های شهرداری مراجعه شود. برای معلوم نمودن موقعیت ملک شهرداری مدارکی را در خواست می کند. یکی از این مدارک نقشه یو تی ام است. با تهیه این نقشه اطلاعت فنی ملک معلوم می شود.

تهیه این نقشه را می توان به یک کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی سپرد. این متخصص ابتدا با استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه مختصات یو تی ام کنج های عرصه ملک را برداشت خواهد کرد و سپس ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. و در ادامه این نقشه بر روی نقشه یک دو هزارم جانمایی می شود. در نهایت این نقشه چاپ و مهر و امضا شده قابل ارائه به شهرداری خواهد بود. شهرداری نیز جواز ساخت را صادر خواهد کرد.

تهیه نقشه یو تی ام اخذ سند تک برگی

سند تک برگ سندی است که امروزه برای املاک صادر می شود و جایگزین سند قدیمی می باشد. این نوع ویژگی هایی چون امنیت بالا، درج کامل اطلاعات، چاپ الکترونیکی و خوانا را دارد.

با توجه به معایب سند قدیمی ملک در نتیجه لازم است اقداماتی برای اخذ سند تک برگی ملک انجام شود.

برای اینکه بتوان سند قدیمی را تعویض و سند جدید تک برگ را اخذ کرد باید مدارکی فراهم شود. که یکی از این مدارک نقشه یو تی ام می باشد. این نقشه حتما باید با دقت بالا فراهم گردد تا اطلاعات کاملی از ملک مانند موقعیت ملک، ابعاد و مساحت ملک حاصل شود. بنابراین برای تهیه این نقشه به یک کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمایید. تا در نتیجه این نقشه با کیفیتی مطلوب تهیه گردد.

برای تهیه این نقشه مبلغی دریافت می شود. تعرفه نقشه برداری با جی پی اس طبق تعرفه سازمان نقشه برداری تعیین می شود.

تهیه نقشه یو تی ام اخذ سند تک برگی

تهیه نقشه یو تی ام اخذ سند تک برگی

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

تا کنون امتیازی ثت نشده است. اولین نفر باشید 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما